Saturday, January 1, 2011

Pleťové barvy - Skin Tones

Pleťové barvy - Skin Tones


Digital Photography Lesson - Skin tones part 1 of 4


Understanding Skin Tones For Better Boudoir Photography


Incident and Gray-Card Readings

... orientuju se převážně na portréty a zajímá mě podání pleťovky, bohužel se už dva roky v digitálních čipech nevyznám, takže si rád nechám poradit.

K Nikon a Canon podání pleťovky:

V první řadě se velmi přeceňuje vliv hardware a firmware na podání pleťovky. Řádově důležitější je intenzita, charakter a barva osvětlení a samozřejmě tomu odpovídající expozice a vyvážení bílé. Pokud je to správně, tak je správně pleťovka z každého foťáku a pokud tohle fotograf zkazí, tak neexistuje foťák, který by dělal sám o sobě v takových podmínkách hezkou pleťovku.

Pokud je pleť podexponovaná, pak se v drtivé většině relativně více zesílí červený kanál a je-li vyvážení bílé do studena, což u těch špatných světelných podmínek v nijakém světle bývá, tak pleť získá ošklivý nádech do fialova. Pokud naopak je to v žárovkovém osvětlení a vyvážení bílé jde do žluta, pak dostane pleť přesycený hnědooranžový nádech.
K tomu ještě je nutné připočíst na podexponované pleti šum, na který jsme na pleťovce citliví více, než na čemkoliv jiném. Odšumem rozpatlaný barevný šum navíc udělá ošklivé barevné fleky, což je nejhorší ze všeho.
Obecně když už je pleť blbě podexponovaná na vysoké ISO, tak v Nikon NX2 konvertoru dám na maximum "Color Moiré Reduction", což maximalizuje odbarvení šumu do monochromatické podoby - to je pro pleťovku nejdůležitější a podle potřeby lokálně stáhnu červenou či lehce přidám zelenou, trochu odsaturuji a pokud je to studené, tak milosrdně posunu do tepla, čímž červenou z fialova převedu spíše do oranžova a to je mnohem snesitelnější, uhlídám-li saturaci. To je obecný návod bez ohledu na značku.
Nikon míval v době D70 silnější zelený kanál, takže teď píši spíše o novějších Nikonech, které mají mírně silnější červenou stejně jako Canony odjakživa.

Jediný rozdíl Nikon / Canon je v tom, že Nikon s Nikon externím bleskem podstatně lépe hlídá expozici a lépe vyváží bílou, než Canon s externím bleskem. Několikrát jsem fotil totéž s Nikonem D80 a D300 jako jiní s Canonem 50D a obličeje z Canona byly podstatně hůř (tedy méně) exponované s horší defaultní WB, a tedy tmavé a rudé.
Bez blesku není Canon horší, naopak někdy má defaultní nastavení i trochu lepší, ale to jsou malé zanedbatelné rozdíly oproti tomu, jaký je rozptyl při konverzi RAWu.

No a samozřejmě na druhé straně při přeexpozici je zase problém, protože pleťovka na hranici přepalu už má zase blbou barvu, špatně opravitelnou. O přepalech skutečných na pleti ani není třeba mluvit. Retušovací razítko není všelék.

Takže expozice pleti je vysoko nad vším a pak pro vyvážení bílé se mně mnohokrát vyplatilo mít v záběru něco neutrálně šedivého nebo ideálně bílého, ale nepřepáleného. Pak si člověk vyváží bílou v RAW konvertoru podle správně šedé a hned vidím posun oproti automatické WB a nakonec se často rozhodnu jít třeba na 2/3 cesty mezi AutoWB a WB dle šedé tabulky či šedé části oblečení. Ale tyhle dva záchytné body jsou pro optimální pleťovku úplně ideální. Pak najednou má člověk cestu odněkud někam a doladí si to mezi těmito dvěma body podle citu. Ono vyvážení dle šedé je takové přísně neutrální. "poctivé", ale občas ne úplně hezké, někdy toomu chybí světelná nálada a proti tomu vyvážení dle Auto WB nebo do tepla třeba dle sluníčka či žlutá večerní žárovková nálada zase přežene pleťovku dejmetomu do bronzova a když máte tuhle cestu mezi neutrálem a světelnou náladou, tak celá tahle cesta je barevně správně a neuujedete do nesmyslných barev, když se po ní posouváte podle nálady tam a zpět. Všechny pleťovky podél této cesty nejsou úplně špatně.

od Tomáš X. 30. 12. 2011 12:47

http://forum.digiarena.e15.cz/viewtopic.php?f=209&t=1157747&p=8583721#p8583721


Daemonius 27. 12. 2011 06:18

Na foťáku záleží vždy, přesnost barev zajišťuje CFA a kalibrace barev foťáku, některé RAW programy jako Capture One mají i přímo ICC profily na foťáky které podporují. V rámci možností to dokáže hodně, ale pokud má foťák nic moc barvy od začáku (tj. CFA není tak dobrá jak by mohla být), tak nepomůže nic.

U JPEGu platí, že co neni na fotce, to neni. U RAWu platí, že co ve foťáku neni, to tam dosoftit nejde. Ale co ve foťáku je, to z RAWu vytáhnout lze.

Slušná pleťovka jde vytáhnout skoro ze všeho, ale z něčeho to prostě jde lehčeji či stačí jen dobře nastavená WB. Fuji S5 je jeden z těch případů kdy to jde skoro samo, plus extrémní a použitelný DR (včetně JPEGů) byl jeden z důvodů proč ho svatební fotografové používali docela rádi a často i přes všechny ty mouchy co to má. :D

No comments:

Post a Comment