Proč lakovat fotografie?
Proč lakovat fotografie?
„Klasické“ barevné fotografické materiály jsou ze své podstaty chráněny proti vzdušným polutantům. Protože jsou pokryty tenkou povrchovou ochrannou vrstvou, nemají vzdušné polutanty k barvivům přístup. Tato vrstva jim ale neposkytuje žádnou ochranu proti slunečním paprskům, zejména UV záření. Pod pojmem fotografie dnes zahrnujeme i barevné tisky, zhotovené inkoustovým tiskem. V závislosti na použitých materiálech se různí i jejich světelná stálost (viz. článek Životnost digitálních fotografií). Protože mezi faktory, které nejvíce poškozují tyto tisky, patří světlo, je třeba tento vliv okolního prostředí co nejvíce omezit.
část kopie z vyrovnávací paměť vyhledávače Google - původní zdroj
... Druhou možností je lakování. Rovnoměrnou aplikací tenké vrstvy laku je zajištěna ochrana proti mechanickému namáhání, tedy vlhkosti, nečistotám a mimo jiné vytváří barieru mezi tiskem a vzdušnými polutanty. Laky také obsahují UV absorbéry. Jsou to látky, které absorbují UV záření a tak zpomalují stárnutí fotografií jeho vlivem. Lak zlepšuje také optické vlastnosti tisku. Nanesením tenké vrstvy transparentního laku se vyhladí povrch a je tak zvýšen poměr přímého reflexního charakteru a světelného difuzního odrazu. Vizuálně tuto změnu pozorovatel vnímá jako zlepšení ostrosti obrazu, zvýšení saturace barev a rozšíření rozsahu odstínů barev.
Na Fakultě chemické Vysokého učení technického v Brně, v laboratoři fotochemie, jsme mimo jiné testovali světelnou stálost inkoustových tisků s různými laky, jmenovitě od výrobců Tetenal, Hahnemühle a Herma. ...
lak, lakování, spray, sprej
No comments:
Post a Comment